Funktionärer 2023

Jussi Pakkasvirta

Inspektor

Oona Laine

Kurator

Styrelsen

Milla Muttonen

Vicekurator

Vilja Antikainen

Sekreterare

Vilma Väliketo

Skattmästare

Sohvi Niemi

Programchef

Aleksei Goldberg

Informationchef

Tanja Tiainen & Sara Vänttilä

Värdor

Enni Saukkonen & Vertti Vanonen

Värdinnor

Aino Korhonen

Lokalintendent

Alina Kilpeläinen & Heta Korhonen

Gulischefer

Olli-Aaron Kaskinen

Ansvarig för internationella relationer

Marika Jegoroff & Elina Lyytikäinen

Utbildningschefer

Funktionärer

Riina Melto

Kulturansvarig

Leevi Härkönen & Johan van der Meer

Webmaster

Ilona Jalkanen

Sekreterare för internationella relationer

Niina Koistinen & Ella Miikki

Sångledare

Ville Huuhilo

Bostadssekreterare

Ansa Kilpeläinen & Seppo Kivimäki

Föreningsekreterare

Anni Huomolin & Enni Saukkonen

Årsfestmarskalker

Tuulia Kettunen & Enni Saukkonen

Chefredaktörer för Willi

Joa Jurvanen

Landskapssekreterare

Niina Koistinen & Alli Tanhola

Idrottsansvariga

Joa Jurvanen

Pamausmästare

Jaakko Tanhola

Seniorsekreterare

Riina Melto & Sami Sidoroff

Fotografer

Aaron Iitiä & Otso Kaihilahti

Historiografer

Leevi Härkönen & Helmi Pykäläinen

Grafiker

Joa Jurvanen & Ulriikka Roiha

jämlikhetsansvariga

Hjälpvärdinnor

Kirsi Hyväri

Sanna Inkilä

Evgeni Jokiniemi

Ulriikka Kaskinen

Kaisa Kuokkanen

Sofia Luukko

Ottilia Nikula

Matleena Parkko

Mikko Pellinen

Venla Sainio

Adrian van der Meer

Hjälpvärdar

Aleksei Goldberg

Samuli Huuhilo

Otso Kaihilahti

Vesa Korhonen

Riina Melto

Matti Pellinen

Nea Salo

Sami Sidoroff

Sampo Äijälä

Utskott

Bostadutskottet

Samuli Huuhilo
Ville Huuhilo
Evgeni Jokiniemi
Tuulia Kettunen
Ansa Kilpeläinen
Aino Korhonen
Ottilia Nikula
 

Programutskottet

Anni Huomolin
Riina Melto
Milla Muttonen
Eetu Pakkanen
Anssi Vainio
Vilma Väliketo
 
Utbildningsutskottet
Otso Kaihilahti
Ansa Kilpeläinen
Seppo Kivimäki
Eetu Pakkanen
Mikko Pellinen
Johan van der Meer
 
Disciplinutskottet
Joa Jurvanen (jämlikhetsansvarig)
Oona Laine
Milla Muttonen 
Sohvi Niemi
Ulriikka Roiha (jämlikhetsansvarig)
Tanja Tiainen
Sara Vänttilä
Utskottet för internationella relationer
 
Evgeni Jokiniemi
Riina Melto
Mikko Pellinen
Pekka Sutinen
 

Informationutskottet

Vilja Antikainen
Leevi Härkönen
Tuulia Kettunen
Riina Melto
Milla Muttonen
Mikko Pellinen
Helmi Pykäläinen
Venla Sainio
Enni Saukkonen
Sami Sidoroff
Johan van der Meer
 

Willis redaktion

Vilja Antikainen
Anni Huomolin
Joa Jurvanen
Ulriikka Kaskinen
Ansa Kilpeläinen
Seppo Kivimäki
Milla Muttonen
Jaakko Tanhola
Vertti Vanonen
 

Representanter

HTK

Aino Korhonen

Iida Sääskö

Jaakko Tanhola

huoneistoneuvos@wiipurilainenosakunta.fi

Osakuntalainen Unioni ry

Ansa Kilpeläinen

Seppo Kivimäki

jarjestosihteeri@wiipurilainenosakunta.fi

Stipendiefondens styrelse

Perttu Pohjonen (ordförande)

Anna Luikko (vice ordförande)

Alli Tanhola (sekreterare)

Anton Falkenberg 

Juho Myyryläinen

Oona Laine

Olli-Aaron Kaskinen

Mikko Eronen (ombudsman)

Studentbostadfondens styrelse

Oona Laine

laineenoona@gmail.com

Aino Korhonen

Vilma Väliketo

Nationernas Samdelegation ry.

Aleksei Goldberg

Enni Saukkonen

Östfinska delegationen

Vilja Antikainen

Ella Miikki